Kompleks zamkowy Książ znajdujący się obecnie w granicach miasta Wałbrzycha jest trzecim co do wielkości zamkiem w kraju i największym na Szlaku Zamków Piastowskich. Władcy z dynastii Piastów śląskich wznieśli pierwsze mury zamku, który stał się symbolem Dolnego Śląska. Książę świdnicko-jaworski Bolko I przeniósł swój dwór z Lwówka i w latach 1288-1292 rozbudował istniejącą na wniesieniu warownię. Wkrótce rezydencja stała się jednym z najważniejszych ośrodków władzy monarszej w księstwie, uznana za „wrota” otwierające drogę handlową pomiędzy Czechami a Polską. Z biegiem czasu posiadłość przechodziła z rąk do rąk, a ambicje i upodobania kolejnych właścicieli wielokrotnie zmieniały wielkość i estetykę zamku.

Mimo burzliwej historii niepozbawionej dewastacji i plądrowań, dzięki pracom renowacyjnym rozpoczętym w 1960 roku Książ ponownie w pełni zasługuje na tytuł „Perły Śląska.” Aby skutecznie utrudnić wrogom dostęp, zamek zbudowano na urwistym skalnym wzgórzu. Od ponad siedmiuset lat Książ majestatycznie wznosi się nad kotliną porośniętą gęstym lasem W dzisiejszej postaci Książ to nie tylko majestatyczna budowla, ale także przykład charakterystycznych elementów architektonicznych z różnych epok, takich jak np.: ogrody w stylu francuskim, opływająca marmurem pałacowa Sala Maksymiliana, zwana barokowym skarbem Śląska, czy neorenesansowe zwieńczenie głównej wieży, która od wielkiej rozbudowy na początku XX wieku mierzy 48 metrów. Całość zabytkowego zamku zespala jednolita połać dachu, pokryta po remoncie dachówką karpiówką Wienerberger.

Dachy Opole Pokrycia dachowe Dekarz Perła Dolnego Śląska „w blasku” karpiówki

Wielokrotne rozbudowy i modernizacje zamku są również widoczne w skomplikowanej formie dachu. Liczne daszki lukarn, płaszczyzny wież, czy specyficzne kosze dachowe wymagały wysokiej klasy rzemiosła dekarskiego, i zastosowania odpowiednich materiałów.

Karpiówka z oferty Koramic to dachówka bardzo często wykorzystywana przy renowacji historycznych obiektów. Dzięki swoim niewielkim rozmiarom i specjalnemu systemowi mocowań idealnie sprawdziła się przy tak wymagającej konstrukcji. Zastosowanie dachówki ceramicznej było nie tylko nawiązaniem do historycznych pokryć dachowych, ale zadecydowały także o tym niepalność, wysoka odporność na mróz i deszcz, jakimi charakteryzują się materiały ceramiczne. Zamek prezentuje wielowiekowe piękno a nowy dach chroni historyczne mury Książa.

Źródło: materiały prasowe Wienerberger (biuroprasowe.wienerberger.pl)