Odpowiedni materiał. Od tego jakiego materiału użyjemy będzie zależeć przyszłość naszego domu. Odpowiednio dobrana dachówka będzie skutecznie chronić wnętrze od niekorzystnych warunków atmosferycznych i zachowa wszystkie walory estetyczne przez długie lata. Wypalone z gliny dachówki nie zmieniają kształtu i nie pękają, a ze względu na swój naturalny ciężar, sprawdzą się np. podczas silnego wiatru. Dachówki ceramiczne, tak jak inne produkty z naturalnej gliny, wypalają się na brązowo, żółto a nawet biało i co najważniejsze, nie blakną. By uzyskać inne odcienie pokrywa się je warstwą specjalnej glinki, która w procesie wypału spieka się z powierzchnią dachówki i nadaje jej żywe, trwałe kolory. Dachówki te mają gładką, niekiedy wręcz śliską powierzchnię, co strzeże dach przed łuszczeniem, czy porastaniem.

Kompleksowy wybór. Dach to nie tylko warstwa, którą widać gołym okiem. To również szereg innych, niewidocznych z zewnątrz produktów, czyli akcesoriów technicznych, dzięki którym dach jest odpowiednio zamontowany. Należą do nich m.in. membrany dachowe, które zabezpieczają wnętrze budynku przed zawilgoceniem i zapewniają odpowiednie odprowadzenie pary wodnej, taśmy uszczelniające czy specjalnie zaprojektowane przez firmę Wienerberger spinki SturmFix. Są one dodatkowym wzmocnieniem połaci, szczególnie istotnym przy trudnych warunkach pogodowych. Pojedyncza spinka SturmFix łączy dwie dachówki. Dzięki niej przyszli mieszkańcy znacząco ograniczą koszty związane z pokryciem budynku oraz będą mieli gwarancję wyjątkowej wytrzymałości dachu. Trwałość i szczelność będą jeszcze pewniejsze, jeśli skompletujemy całą połać dachu wybierając system od jednego producenta. Wtedy mamy gwarancję, że wszystkie akcesoria systemowe, dachówki i elementy ceramiczne tj. gąsiory, dachówki szczytowe i wentylacyjne będą do siebie idealnie pasować.

Izolacja termiczna i akustyczna. Połać to najważniejszy element ochronny domu, jednak przy jej projektowaniu często skupiamy się jedynie na zapewnieniu budynkowi odpowiedniej izolacji termicznej. Warto jednak, pamiętać, że pomieszczenia znajdujące się bezpośrednio pod dachem są narażone na wszystkie dźwięki dochodzące z zewnątrz, m.in. deszcz, grad, silny wiatr czy nawet gwar pobliskiej ulicy. Dlatego w przypadku poddasza ważna jest również odpowiednia izolacja akustyczna, którą zagwarantują ciężkie pokrycia, takie jak dachówki ceramiczne, ponieważ znacznie trudniej wprawić je w drgania.

Wykonanie dachu. Rozwiązania systemowe są ważne, niemniej jednak bez prawidłowego wykonania dachu przez wyspecjalizowanych fachowców nie spełnią one swoich funkcji. Dlatego już na etapie planowania warto wybrać polecanego wykonawcę i przeprowadzić z nim wywiad dotyczący jego poprzednich realizacji. Przy wyborze wykwalifikowanego dekarza pomoże firma Wienerberger, która prowadzi certyfikujące szkolenia dla fachowców. Na stronie internetowej znajdziemy listę rekomendowanych przez firmę dekarzy, których realizacje zostały pozytywnie zaopiniowane przez ekspertów Wienerberger.

Dachy Opole Pokrycia dachowe Dekarz Co warto wiedzieć wybierając dach na lata

Przewagą dachówek ceramicznych nad innymi materiałami jest przede wszystkim ich wieloletnia trwałość, szlachetny wygląd i możliwość wyboru z szerokiej oferty produktów. Dachówki ceramiczne utrzymują swój kolor przez długie lata i są odporne na silne wiatry, również dzięki naturalnemu ciężarowi, który uniemożliwia zerwanie fragmentów połaci. Warto zastanowić się nad dachówkami ceramicznymi również ze względów finansowych, niewielka różnica w nakładach w stosunku do zakupu innych materiałów, zagwarantuje nam solidny dach na długie lata.

Źródło: materiały prasowe Wienerberger (biuroprasowe.wienerberger.pl)